Omega - 304.93.44.52.03.002
304.93.44.52.03.002 Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer Blue Side of the Moon Aventurine
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 304.93.44.52.03.002 (aka: 30493445203002) |
| Name: | 304.93.44.52.03.002 Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer Blue Side of the Moon Aventurine |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
9 915 €
Maximum price
13 461 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 966 €
Closing price
10 966 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Moonphase Chronograph 304.93.44.52.03.002 was introduced at BaselWorld 2018. It features a blue ceramic case and a dial made of blue aventurine glass. It also has a blue enamel aventurine glass Moonphase disc (patent pending) with near and far sides of the moon in Sedna™ gold.