Omega - 304.93.44.52.99.001
304.93.44.52.99.001 Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer Platinum / Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 304.93.44.52.99.001 (aka: 30493445299001) |
| Name: | 304.93.44.52.99.001 Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer Platinum / Silver |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 57 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in anticipation of BaselWorld 2016, the Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer is a new model in the Speedmaster family, fitted with a new, in-house, METAS-certified chronograph movement with moonphase complication and date based on caliber 9300. The Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer 304.93.44.52.99.001 is a limited edition of 57 pieces. It features a platinum case, a sand-blasted platinum dial.