Omega - 304.93.44.52.99.003
304.93.44.52.99.003 Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer Platinum / Silver / Emerald
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 304.93.44.52.99.003 (aka: 30493445299003) |
| Name: | 304.93.44.52.99.003 Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer Platinum / Silver / Emerald |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
48 505 €
Maximum price
55 100 €
Absolute change
0 €
Opening price
51 726 €
Closing price
51 726 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in anticipation of BaselWorld 2016, the Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer is a new model in the Speedmaster family, fitted with a new, in-house, METAS-certified chronograph movement with moonphase complication and date based on caliber 9300. The Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer 304.93.44.52.99.003 features a platinum case and a sand-blasted platinum dial with emerald hour markers. The green tachymeter scale is made of ceramic.