Omega - 311.30.44.50.01.001
311.30.44.50.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch Co-Axial Stainless Steel / Enamel / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.30.44.50.01.001 (aka: 31130445001001) |
| Name: | 311.30.44.50.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch Co-Axial Stainless Steel / Enamel / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Reference 311.30.44.50.01.001 has the classic Speedmaster looks, though the case is larger and the movement is the automatic caliber 3313. It is fitted with a black enamel dial. Speedmaster ref: 311.30.44.50.01.001