Omega - 311.30.44.50.01.002
311.30.44.50.01.002 Speedmaster Professional Moonwatch Co-Axial Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.30.44.50.01.002 (aka: 31130445001002) |
| Name: | 311.30.44.50.01.002 Speedmaster Professional Moonwatch Co-Axial Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 311.30.44.50.01.002 pairs the classic 'Moonwatch' design with a larger case and the automatic, co-axial caliber 3313. Speedmaster ref: 311.30.44.50.01.002