Omega - 311.30.44.51.01.001
311.30.44.51.01.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Split-Seconds Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.30.44.51.01.001 (aka: 31130445101001) |
| Name: | 311.30.44.51.01.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Split-Seconds Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 357 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
10 332 €
Maximum price
20 425 €
Absolute change
0 €
Opening price
13 758 €
Closing price
13 758 €
Relative change
0,00 %
Description
The Speedmaster ref. 311.30.44.51.01.001 is a limited edition of 357 pieces with split-seconds (rattrapante) chronograph, ceramic bezel and ceramic dial. Its case measures 44.25mm. Omega Speedmaster Moonwatch Split-Seconds Co-Axial Chronograph ref. 311.30.44.51.01.001