Omega - 311.30.44.51.01.002
311.30.44.51.01.002 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.30.44.51.01.002 (aka: 31130445101002) |
| Name: | 311.30.44.51.01.002 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 070 €
Maximum price
6 705 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 526 €
Closing price
4 526 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch Co-Axial with caliber 9300 / 9301 pairs Omega's classic Moonwatch looks with an state-of-the-art movement - Omega's first in-house chronograph. The case measures 44.25mm across. Reference 311.30.44.51.01.002 has a stainless steel case and matching bracelet.