Omega - 311.63.44.51.04.001
311.63.44.51.04.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Orange Gold / White
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.63.44.51.04.001 (aka: 31163445104001) |
| Name: | 311.63.44.51.04.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Orange Gold / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Orange Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster is one of the enduring classics of the wonderful world of watches. The Speedmaster Moonwatch Co-Axial shares its classic looks with the Speedmaster Professional, but uses a larger case and state-of-the-art automatic movement with co-axial escapement. This version (reference 311.63.44.51.04.001) has a Orange-gold case, a white dial and bezel, and a white alligator strap. This version was never put into production as far as we know.