Omega - 311.63.44.51.99.001
311.63.44.51.99.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Grey Side of the Moon Meteorite
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.63.44.51.99.001 (aka: 31163445199001) |
| Name: | 311.63.44.51.99.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Grey Side of the Moon Meteorite |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Meteorite |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
9 186 €
Maximum price
13 350 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 615 €
Closing price
11 615 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch Co-Axial Grey Side of the Moon Meteorite was introduced at BaselWorld 2016, taking design cues from both the Grey Side of the Moon as well as the Sedna Black - but now with a meteorite dial. Ref. 31163445199001 has a folding clasp. Ref. 31163445199002 has a pin buckle.