Omega - 311.90.44.51.03.001
311.90.44.51.03.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Titanium / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.90.44.51.03.001 (aka: 31190445103001) |
| Name: | 311.90.44.51.03.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Titanium / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 294 €
Maximum price
8 862 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 294 €
Closing price
6 294 €
Relative change
0,00 %
Description
The Speedmaster is one of the enduring classics of the wonderful world of watches. The Speedmaster Moonwatch Co-Axial shares its classic looks with the Speedmaster Professional, but uses a larger case and automatic movement with co-axial escapement. The ref. 311.90.44.51.03.001, with blue dial and bezel and titanium case, was launched in 2013.