Omega - 311.92.44.51.03.001
311.92.44.51.03.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Titanium / Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.92.44.51.03.001 (aka: 31192445103001) |
| Name: | 311.92.44.51.03.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Titanium / Blue |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster is one of the enduring classics of the wonderful world of watches. The Speedmaster Moonwatch Co-Axial shares its classic looks with the Speedmaster Professional, but uses a larger case and automatic movement with co-axial escapement. Ref. 311.92.44.51.03.001 is a proposed version that was never put into production.