Omega - 311.92.44.51.99.001
311.92.44.51.99.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Grey Side of the Moon / Porsche Club of America
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.92.44.51.99.001 (aka: 31192445199001) |
| Name: | 311.92.44.51.99.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Grey Side of the Moon / Porsche Club of America |
| Produced: | 2017/11/9 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 311.92.44.51.99.001 is a limited edition of 99 pieces created for the Porsche Club of America. Inspired by brakes used on certain Porsche models, it features a grey ceramic case and a titanium dial with yellow accents. It is fitted with a driver-style grey leather strap with micro-perforations that reveals an interior made from yellow rubber. The dial features the limited edition number, while the case back is adorned with the Porsche Club of America logo. At release it was priced at USD 12.911 and only available through the PCA Time shop.