Omega - 311.93.44.51.01.002
311.93.44.51.01.002 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Chronograph Platinum / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.93.44.51.01.002 (aka: 31193445101002) |
| Name: | 311.93.44.51.01.002 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Chronograph Platinum / Black |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster is one of the enduring classics of the wonderful world of watches. The Speedmaster Moonwatch Co-Axial shares its classic looks with the Speedmaster Professional, but uses a larger case and automatic movement with co-axial escapement. Ref. 311.93.44.51.01.002 has a platinum case and leather strap. The dial is enamel.