Omega - 311.93.44.51.99.001
311.93.44.51.99.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Grey Side of the Moon
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.93.44.51.99.001 (aka: 31193445199001) |
| Name: | 311.93.44.51.99.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Grey Side of the Moon |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 860 €
Maximum price
9 870 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 461 €
Closing price
7 461 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Grey Side of the Moon is based on the well-loved Dark Side of the Moon, though much less 'dark'. The sand-blasted platinum 950 dial, complemented by a grey matching ceramic 44.25 mm case with a brushed and polished ceramic casebody, features striking applied indexes as well as two sub-dials that distinguish the timepiece from its legendary predecessor, OMEGA’s “Moonwatch”. It is inspired by the lunar dust as found on the moon. Reference : 31193445199001