Omega - 311.98.44.51.51.001
311.98.44.51.51.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Diamond Side of the Moon
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.98.44.51.51.001 (aka: 31198445151001) |
| Name: | 311.98.44.51.51.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Diamond Side of the Moon |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 311.98.44.51.51.001 Dark Side of the Moon (Diamond Side of the Moon) was released at BaselWorld 2015. It features the black ceramic case we've come to know, but now fitted with a diamond bezel and diamond-set indexes.