Omega - 311.98.44.51.55.001
311.98.44.51.55.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial White Side of the Moon Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 311.98.44.51.55.001 (aka: 31198445155001) |
| Name: | 311.98.44.51.55.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial White Side of the Moon Diamond |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
As a surprising twist to the ceramic Speedmaster 9300 theme, at BaselWorld 2015 Omega released the ref. 311.98.44.51.55.001 with mother-of-pearl & diamond dial and diamond-set bezel, all fitted to a white ceramic case with matching alligator strap.