Omega - 3123.33.00
3123.33.00 Speedmaster Day-Date 39 Red Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3123.33.00 (aka: 31233300) |
| Name: | 3123.33.00 Speedmaster Day-Date 39 Red Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Day-Date 3123.33.00 has a Red Gold case and a Silver dial. This watch is powered by the self-winding caliber 1151, which features indications for the day, date, month and 24-hours, in addition to the time and stopwatch functions.