Omega - 3210.51.00
3210.51.00 Speedmaster Date 40 Stainless Steel / Inverted Panda / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3210.51.00 (aka: 32105100) |
| Name: | 3210.51.00 Speedmaster Date 40 Stainless Steel / Inverted Panda / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
2 470 €
Maximum price
3 238 €
Absolute change
0 €
Opening price
2 509 €
Closing price
2 509 €
Relative change
0,00 %
Description
The Speedmaster is one of the enduring classics of the watch world. In its present form, it features a 40mm case and an automatic chronograph movement with date - the Valjoux 7750-based caliber 1164. Reference 3210.51.00 has a stainless steel case and matching bracelet. It is fitted with a so-called 'Inverted Panda' dial.