Omega - 321.53.44.52.01.001
321.53.44.52.01.001 Speedmaster Co-Axial Red Gold / Black / Olympic Collection
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 321.53.44.52.01.001 (aka: 32153445201001) |
| Name: | 321.53.44.52.01.001 Speedmaster Co-Axial Red Gold / Black / Olympic Collection |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
This Speedmaster model features a black dial with a scratch-resistant sapphire crystal. Thirty-minute and 12-hour recorders, a 7-day totalizer, a small seconds dial and a day indicator can be found in the five Olympic Rings on the dial. The bezel, with its tachymetric scale, is mounted on a 44.25 mm red gold case and is presented on a black leather strap. This chronograph is powered by the Co-Axial calibre 3888. Omega Olympic Collection Chronograph ref 321.53.44.52.01.001