Omega - 321.53.44.52.01.002
321.53.44.52.01.002 Speedmaster Co-Axial Yellow Gold / Black / Olympic Collection
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 321.53.44.52.01.002 (aka: 32153445201002) |
| Name: | 321.53.44.52.01.002 Speedmaster Co-Axial Yellow Gold / Black / Olympic Collection |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Omega has an unparalleled history in sports timekeeping. As early as 1905, the company was appointed official timekeeper to no less than 16 different sporting events at home and abroad. In 1932, the company was the first-ever to be appointed official timekeeper of all disciplines at the Olympic Games. The Omega timekeepers' expertise was such that the brand with the Greek letter was chosen to be official timekeeper of a total of 21 Olympic Games over the last century - a record unequalled by any other watch manufacturer. Omega Olympic Collection Chronograph ref 321.53.44.52.01.002 has a Yellow Gold case and a Black dial. The sub dials are arranged in the shape of the Olympic rings.