Omega - 321.58.44.52.55.001
321.58.44.52.55.001 Speedmaster Co-Axial White Gold / MOP / Diamond / Olympic Collection
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 321.58.44.52.55.001 (aka: 32158445255001) |
| Name: | 321.58.44.52.55.001 Speedmaster Co-Axial White Gold / MOP / Diamond / Olympic Collection |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Speedmaster 321.58.44.52.55.001 features a white gold case with diamond-set bezel, which houses the self-winding caliber 3888 movement with 'Olympic Ring' subdial lay-out. The mother-of-pearl dial has both a diamond-set chapter ring as well as sub-dial rings set with gemstones in the Olympic colors.