Omega - 321.92.44.52.01.001
321.92.44.52.01.001 Speedmaster HB-SIA Co-Axial GMT Titanium / Black Carbon / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 321.92.44.52.01.001 (aka: 32192445201001) |
| Name: | 321.92.44.52.01.001 Speedmaster HB-SIA Co-Axial GMT Titanium / Black Carbon / Rubber |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster HB-SIA Co-Axial GMT was introduced in 2008 in celebration of Omega's involvement with the Solar Impulse project. It features a carbon fiber dial and titanium case, lending this Speedmaster a very modern and high-tech look - with the distinct typography of the dial and bezel completing the look. Reference 321.92.44.52.01.001 has a black rubber strap.