Omega - 3220.50.00
3220.50.00 Speedmaster Day-Date 40 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3220.50.00 (aka: 32205000) |
| Name: | 3220.50.00 Speedmaster Day-Date 40 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster is one of the enduring classics of the watch world. In its present form, it features a 40mm case and an automatic chronograph movement with full calendar- the Valjoux 7751-based caliber 3606. Reference 3220.50.00 has a black dial and matching tachymeter ring. Both case and bracelet are stainless steel.