Omega - 323.21.40.44.02.001
323.21.40.44.02.001 Speedmaster Day-Date 40 Stainless Steel / Yellow Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 323.21.40.44.02.001 (aka: 32321404402001) |
| Name: | 323.21.40.44.02.001 Speedmaster Day-Date 40 Stainless Steel / Yellow Gold / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster is one of the enduring classics of the watch world. In its present form, it features a 40mm case and an automatic chronograph movement with full calendar- the Valjoux 7751-based caliber 3606. Reference 323.21.40.44.02.001 has a stainless steel case and yellow gold bezel, pushers and crown. The dial is silver.