Omega - 323.30.40.40.02.001
323.30.40.40.02.001 Speedmaster Date 40 Stainless Steel / Panda / Bracelet / 1957 Japan
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 323.30.40.40.02.001 (aka: 32330404002001) |
| Name: | 323.30.40.40.02.001 Speedmaster Date 40 Stainless Steel / Panda / Bracelet / 1957 Japan |
| Limited: | Yes, 2009 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster is one of the enduring classics of the watch world. In its present form, it features a 40mm case and an automatic chronograph movement with date. Reference 32330404002001 is a limited edition of 2009 pieces created for the Japanese market.