Omega - 323.30.40.40.06.001
323.30.40.40.06.001 Speedmaster Date 40 Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 323.30.40.40.06.001 (aka: 32330404006001) |
| Name: | 323.30.40.40.06.001 Speedmaster Date 40 Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
2 486 €
Maximum price
3 765 €
Absolute change
0 €
Opening price
2 690 €
Closing price
2 690 €
Relative change
0,00 %
Description
The Speedmaster is one of the enduring classics of the watch world. In its present form, it features a 40mm case and an automatic chronograph movement with date. Reference 323.30.40.40.06.001 has a grey dial with applied indexes.