Omega - 324.15.38.50.63.001
324.15.38.50.63.001 Speedmaster Date 38 Stainless Steel - Diamond / Brown / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 324.15.38.50.63.001 (aka: 32415385063001) |
| Name: | 324.15.38.50.63.001 Speedmaster Date 38 Stainless Steel - Diamond / Brown / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 38 324.15.38.50.63.001 debuted in 2024. This Speedmaster has a stainless steel case with diamond-set bezel (and crown), paired with a Brown dial. It is powered by caliber 3330, a self-widning movement with chronograph and date.