Omega - 324.23.38.50.02.001
324.23.38.50.02.001 Speedmaster Co-Axial 38 Stainless Steel / Yellow Gold / Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 324.23.38.50.02.001 (aka: 32423385002001) |
| Name: | 324.23.38.50.02.001 Speedmaster Co-Axial 38 Stainless Steel / Yellow Gold / Silver |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 324.28.38.50.02.001 was introduced in January of 2017. It features a case in a combination of stainless steel and Yellow gold. The dial is silver and it is surrounded by a green aluminum tachymeter ring.