Omega - 324.23.38.50.02.002
324.23.38.50.02.002 Speedmaster Co-Axial 38 Stainless Steel / Sedna Gold / Cappuccino
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 324.23.38.50.02.002 (aka: 32423385002002) |
| Name: | 324.23.38.50.02.002 Speedmaster Co-Axial 38 Stainless Steel / Sedna Gold / Cappuccino |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 324.28.38.50.02.002 was introduced in January of 2017. It features a case in a combination of stainless steel and Sedna gold. The creme dial features brown oval subdials, earning it the nickname 'Cappuccino'. It is motivated by the co-axial caliber 3330 and strapped to the wrist by means of a taupe alligator strap.