Omega - 324.28.38.40.06.001
324.28.38.40.06.001 Speedmaster Date 38 Stainless Steel / Red Gold / Diamond / Grey
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 324.28.38.40.06.001 (aka: 32428384006001) |
| Name: | 324.28.38.40.06.001 Speedmaster Date 38 Stainless Steel / Red Gold / Diamond / Grey |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster is one of the enduring classics of the watch world. In its present configuration, the case of 38mm houses the automatic caliber 3304 chronograph movement. Reference 324.28.38.40.06.001 has a stainless steel case with a red gold, diamond-set bezel. The grey dial has a sunburst finish.