Omega - 324.30.38.50.02.001
324.30.38.50.02.001 Speedmaster Co-Axial 38 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 324.30.38.50.02.001 (aka: 32430385002001) |
| Name: | 324.30.38.50.02.001 Speedmaster Co-Axial 38 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 324.30.38.50.02.001, a 2017 release, features a stainless steel case with a grey aluminum tachymeter ring and a silver dial. It is fitted with a stainless steel bracelet.