Omega - 324.30.38.50.03.002
324.30.38.50.03.002 Speedmaster Co-Axial 38 Stainless Steel / Blue / Bracelet / Orbis
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 324.30.38.50.03.002 (aka: 32430385003002) |
| Name: | 324.30.38.50.03.002 Speedmaster Co-Axial 38 Stainless Steel / Blue / Bracelet / Orbis |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
3 478 €
Maximum price
5 101 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 057 €
Closing price
4 057 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster 324.30.38.50.03.002 was introduced in October of 2017 as a special edition (not limited) created to benefit Orbis International and its Flying Eye Hospital. It features a stainless steel case with a blue (aluminum) tachymeter ring. The matching blue dial includes horizontal, light-blue oval subdials and a vertical oval date window at 6 o’clock. The case back features a stamped Orbis Teddy Bear.