Omega - 326.30.40.50.11.001
326.30.40.50.11.001 Speedmaster Racing Co-Axial Chronograph Stianless Steel / Red / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 326.30.40.50.11.001 (aka: 32630405011001) |
| Name: | 326.30.40.50.11.001 Speedmaster Racing Co-Axial Chronograph Stianless Steel / Red / Bracelet |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
2 661 €
Maximum price
4 571 €
Absolute change
0 €
Opening price
3 698 €
Closing price
3 698 €
Relative change
0,00 %
Description
The Speedmaster Racing was introduced in 2012. It is powered by an automatic movement and a stainless steel case measuring 40mm across. The present version, ref. 326.30.40.50.11.001, has a red dial and a stainless steel bracelet.