Omega - 327.20.43.50.01.001
327.20.43.50.01.001 Speedmaster Mark II Co-Axial Chronograph Stainless Steel / Sedna Gold / Grey / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 327.20.43.50.01.001 (aka: 32720435001001) |
| Name: | 327.20.43.50.01.001 Speedmaster Mark II Co-Axial Chronograph Stainless Steel / Sedna Gold / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 850 €
Maximum price
9 946 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 593 €
Closing price
8 593 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Mark II is a modern take on Omega's 1969 Speedmaster Mark II. This watch features an instantly recognizable barrel-shaped case with brushed and polished finish, which -for this modern version- holds the automatic, chronometer-certified caliber 3330 movement. The ref. 327.20.43.50.01.001 Mark II was released in 2015. Contrary to the earlier models, this one features a case with Sedna gold pushers and crown and a matching, two-tone bracelet.