Omega - 329.30.44.51.01.002
329.30.44.51.01.002 Speedmaster Racing Master Co-Axial Stainless Steel / Black / Orange / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 329.30.44.51.01.002 (aka: 32930445101002) |
| Name: | 329.30.44.51.01.002 Speedmaster Racing Master Co-Axial Stainless Steel / Black / Orange / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 762 €
Maximum price
8 512 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 997 €
Closing price
6 997 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Racing Master Co-Axial was introduced at BaselWorld 2017. The case measures 44.25mm across, housing the self-winding caliber 9900. Ref. 329.30.44.51.01.002 has a black dial with orange accents and a stainless steel case. It is fitted with a stainless steel bracelet.