Omega - 329.32.44.51.01.001
329.32.44.51.01.001 Speedmaster Racing Master Co-Axial Stainless Steel / Black / Orange / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 329.32.44.51.01.001 (aka: 32932445101001) |
| Name: | 329.32.44.51.01.001 Speedmaster Racing Master Co-Axial Stainless Steel / Black / Orange / Strap |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Racing Master Co-Axial was introduced at BaselWorld 2017. The case measures 44.25mm across, housing the self-winding caliber 9900. Ref. 329.32.44.51.01.001 has a black dial with orange accents and a stainless steel case. It is fitted with aperforated leather strap. It was first shown in late 2016 under the reference number 304.32.44.51.01.001.