Omega - 329.53.44.51.03.001
329.53.44.51.03.001 Speedmaster Racing Master Co-Axial / Sedna / Blue / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 329.53.44.51.03.001 (aka: 32953445103001) |
| Name: | 329.53.44.51.03.001 Speedmaster Racing Master Co-Axial / Sedna / Blue / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
16 244 €
Maximum price
25 742 €
Absolute change
0 €
Opening price
23 424 €
Closing price
23 424 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Racing Master Co-Axial was introduced at BaselWorld 2017. The case measures 44.25mm across, housing the self-winding caliber 9900 - or in this case, the 9901. Ref. 329.53.44.51.03.001 has a blue dial and a Sedna gold case. It is fitted with an alligator strap.