Omega - 3506.61.00
3506.61.00 Speedmaster Michael Schumacher Stainless Steel / Red / Bracelet / The Legend Red
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3506.61.00 (aka: 35066100) |
| Name: | 3506.61.00 Speedmaster Michael Schumacher Stainless Steel / Red / Bracelet / The Legend Red |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 062 €
Maximum price
5 786 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 464 €
Closing price
4 464 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster ref. 3506.61.00 was introduced in 2005 in recognition of Schumacher's succesful 2004 racing season. It features a bright red dial. Speedmaster ref: 3506.61.00