Omega - 3507.51.00
3507.51.00 Speedmaster Michael Schumacher Stainless Steel / Black / Bracelet / The Legend Panda
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3507.51.00 (aka: 35075100) |
| Name: | 3507.51.00 Speedmaster Michael Schumacher Stainless Steel / Black / Bracelet / The Legend Panda |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
3 641 €
Maximum price
6 749 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 285 €
Closing price
4 285 €
Relative change
0,00 %
Description
The ref. 3507.51.00 Speedmaster was introduced in 2005 as part of the Legend Collection. The Legend Collection consists of three Speedmaster chronographs that combine Omega’s high-end column-wheel chronograph movement with sporty Formula 1-inspired dials. Each model has a 42mm diameter stainless-steel case with the familiar curved Speedmaster stainless-steel bracelet and safety clasp. Sealed between the scratch-resistant anti-reflective sapphire crystal and the screw-in case back is the exclusive Omega calibre 3301 self-winding chronograph movement. A fine example of a superior chronograph, this movement has a vertical coupling that ensures instantaneous actuation of the chronograph hand when the pusher is pressed, a column-wheel mechanism for precision starting, stopping and resetting of the chronograph functions, as well as the Omega free sprung-balance for excellent stability of the watch’s going rate. Furthermore, the movement is an officially certified COSC chronometer and has a power reserve of 55 hours. Speedmaster ref: 3507.51.00