Omega - 3520.50.00
3520.50.00 Speedmaster Day Date 40 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3520.50.00 (aka: 35205000) |
| Name: | 3520.50.00 Speedmaster Day Date 40 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 3520.50.00 features a 39mm case, which houses the self-winding caliber 1151. Both dial and bezel insert are black. This watch is fitted with a stainless steel bracelet.