Omega - 3520.53.00
3520.53.00 Speedmaster Day Date 40 Stainless Steel / Mark 40 / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3520.53.00 (aka: 35205300) |
| Name: | 3520.53.00 Speedmaster Day Date 40 Stainless Steel / Mark 40 / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 3520.53.00, so-called Mark 40, features a 39mm case, which houses the self-winding caliber 1151. The dial is Grey with Arabic numbers and a striking day-night subdial at 9:00.