Omega - 3521.30.00
3521.30.00 Speedmaster Day-Date 38 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3521.30.00 (aka: 35213000) |
| Name: | 3521.30.00 Speedmaster Day-Date 38 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 1994 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3521.30.00 Omega Speedmaster Day-Date features a astainless steel case and a silver dial. It is powered by an automatic movement with chronograph and day, date and month indicators.