Omega - 3523.30.00
3523.30.00 Speedmaster Day-Date 39 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3523.30.00 (aka: 35233000) |
| Name: | 3523.30.00 Speedmaster Day-Date 39 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 1999 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Ref. 3523.30.00 was introduced in 1999. It features a stainless steel case and an automatic movement - caliber 1151. Ref. 3523.80.00 is similar though with a blue dial.