Omega - 3523.80.00
3523.80.00 Speedmaster Day-Date 39 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3523.80.00 (aka: 35238000) |
| Name: | 3523.80.00 Speedmaster Day-Date 39 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 1999 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster ref. 3523.80.00 was introduced in 1999. It features a stainless steel case and a blue dial. This watch is powered by caliber 1151.