Omega - 3529.50.00
3529.50.00 Speedmaster Day-Date 39 Stainless Steel / Black Carbon / Bracelet / Michael Schumacher World Champion
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3529.50.00 (aka: 35295000) |
| Name: | 3529.50.00 Speedmaster Day-Date 39 Stainless Steel / Black Carbon / Bracelet / Michael Schumacher World Champion |
| Produced: | 2002 |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | Yes, 5555 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster Day-Date Michael Schumacher World Champion is a 2002 limited edition of 5555 pieces created in celebration of Michael Schumacher’s 2002 Formula 1 World Championship. It features a stainless steel case and matching rbacelet; the dial is carbon fiber. Its caseback features a special engraving, including the signature of Mr. Schumacher.