Omega - 3552.59.00
3552.59.00 Speedmaster Racing Chronometer Stainless Steel / Carbon Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3552.59.00 (aka: 35525900) |
| Name: | 3552.59.00 Speedmaster Racing Chronometer Stainless Steel / Carbon Black / Bracelet |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 'Racing Chronometer' was 3552.59.00 introduced around 2003. Technically it is very similar to the Broad Arrow models of the same era, although the movement is slightly less decorated. The dial is carbon fiber, while the bezel features a black insert. Ref. 3852.59.11 is similar but fitted with an alligator strap.