Omega - 3613.53.01
3613.53.01 Speedmaster Date 39 Yellow Gold / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3613.53.01 (aka: 36135301) |
| Name: | 3613.53.01 Speedmaster Date 39 Yellow Gold / Black |
| Produced: | 1999 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Date reference 3613.53.01 features a yellow gold case and a black dial. It is presented on an alligator strap.