Omega - 3623.33.01
3623.33.01 Speedmaster Date 39 Red Gold / Panda
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3623.33.01 (aka: 36233301) |
| Name: | 3623.33.01 Speedmaster Date 39 Red Gold / Panda |
| Produced: | 1999 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Day-Date ref. 3623.33.01 features a red gold case and a 'panda' dial with Arabic numerals. It is powered by the self-winding caliber 1151 with chronograph and full calendar.