Omega - 3650.10.20
3650.10.20 Speedmaster Perpetual Calendar Yellow Gold / Champagne /
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3650.10.20 (aka: 36501020) |
| Name: | 3650.10.20 Speedmaster Perpetual Calendar Yellow Gold / Champagne / |
| Produced: | 1991 |
| Produced: | 1992 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Perpetual Calendar is a limited edition of 50 pieces created for the Japanese market in 1991, honoring the 700th anniversary of Switzerland. It is powered by caliber 1160, which is housed in a yellow gold case of 39mm. It was available with either a yellow gold bracelet or a brown alligator strap; though the main image is supplied by Omega, it is believed that this strap is not original.