Omega - 3811.50.01
3811.50.01 Speedmaster Date 39 Stainless Steel / Black - Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3811.50.01 (aka: 38115001) |
| Name: | 3811.50.01 Speedmaster Date 39 Stainless Steel / Black - Silver |
| Produced: | 1992 |
| Produced: | 1998 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Date 3811.50.01 has a stainless steel case of 39.00mm and a Black dial. This watch is powered by caliber 1152.